Facebook

Par Penkuli

Penkule pirmoreiz vēstures avotos minēta 1272.g. kā ciems Wanpen.

Mūsu pagasts atrodas Dobeles novada vidusdaļā, Zemgales līdzenumā. Dienvidrietumos ap Penkuli Zemgales līdzenums pāriet Dienvidkurzemes viļņotajā zemienē.

Robežojas ar Bēnes, Naudītes, Auru, Tērvetes un Bukaišu pagastiem. Līdz novada centram - Dobelei - ir 19 km, līdz  Aucei - 18 km. Pagasta teritoriju šķērso šoseja Auce – Jelgava, kas  nodrošina ērtu satiksmi gan uz Jelgavu (42 km), gan uz valsts galvaspilsētu Rīgu (80 km).

Šodien Penkuli par savām mājām sauc 859 (dati uz 2019. gada 1. janvāri) iedzīvotāji.

Pagasta teritorijā  ir vēl  7 apdzīvotas vietas: Sējas, Ezeriņi, Vecvagares ( savu nosaukumu ir ieguvusi, pateicoties Latvijas Valsts prezidenta A.Kvieša (1881.-1941.) mājām "Vecvagarēm”)), Skujaine, Baldonas, Ābeles, Ālave.

Pārējie pagasta iedzīvotāji ir apmetušies viensētās.

Mēs esam ūdeņiem bagāti: plūst Auce (16,3 km ), Ālave (24 km), Govainis (11,5 km), Jugliņa (5,1 km), Rīgava (5 km), Skujaine (4 km).

Penkules pagasta teritorijā ir trīs lielākas mākslīgās ūdenskrātuves - Centra ūdenskrātuve (3,2 ha), Dimzu ūdenskrātuve (11,4 ha), Skujaines ūdenskrātuve (27,5 ha).

Lai iepazītos ir jāatbrauc, lai iepatiktos ir jāizzina.

Kāds ir penkulnieks? Vai viensētnieks? Nē – pašpietiekams, reizēm mazliet lēnīgs, pieradis visu darīt pamatīgi un, ja dara, tad izdara.

Ir iespēja pašiem pārliecināties kāda dzīve Penkulē, kādi mēs esam gan savā ikdienā, gan svētku reizēs. Gaidām ciemos!

Ielādēt pilna izmēra karti

Leģenda par pankūku

Kādreiz sendienās Saule esot bijusi tik silta, smaržu pilna un garda kā tikko cepta pankūka. Tāda saule bijusi teju kā ar roku aizsniedzama. Ja latvietim sakārojies kādu pankūku, tad viņš drusku pakāpies, drusku pastiepies uz debesīm un ātri vien pielasījis pilnu kuli ar pankūkām.

Brīnums bijis tāds, ka tikko latvietis vienu Sauli kulē iebāzis, tā debesīs parādījusies jauna.

Laiki gājuši, Saule palikusi arvien lielāka un karstāka un vairs nebija aizsniedzama, ne kulē iebāžama. Vien tā vieta, kur sendienās pankūkas varējis pilnām kulēm no debesīm lasīt , arvien lepni nes Penkules vārdu.

Runā, ka tieši Penkules apkaime esot labākā vieta pankūku cepšanai, cienāšanai un baudīšanai un te pankūkas sanākot visgardākās pasaulē.